Hlučnost 18 monobloků vzduch-voda o výkonu 7–11 kW, které se dnes prodávají ve střední Evropě — od Alpha-Innotec po Wolf. Ukážeme, proč tři různé „decibely“ v katalozích nejdou srovnat, co zjistili nezávislí testeři a co se s hlukem čerpadla děje v mrazu. Na konci najdete kompletní tabulku a verdikt: které čerpadlo je nejtišší na papíře, které v lednové noci a které má nejpoctivěji změřená data. Údaje platí k říjnu 2026.
Je půl třetí ráno, venku −8 °C a v domě je ticho. Jediné, co pracuje naplno, je tepelné čerpadlo za rohem. Pro majitele je to zvuk, který přes zavřená okna neslyší. Pro souseda, který spí s pootevřeným oknem šest metrů od jednotky, to může být důvod k první stížnosti.
Hluk je po ceně nejčastější obava lidí, kteří o tepelném čerpadle uvažují. A výrobci na ni odpovídají čísly: 42 decibelů, 27 decibelů, „tišší než šepot“. Chtěli jsme vědět, kolik z toho platí ve chvíli, kdy na tom záleží nejvíc. Prošli jsme proto technické listy 18 aktuálních čerpadel a výsledky nezávislých zkušeben.
Proč na hlučnosti tepelného čerpadla záleží
Tepelné čerpadlo je ze zákona stacionární zdroj hluku a za jeho hlučnost odpovídá majitel. U souseda, dva metry před fasádou jeho domu, smí být nejvýš 50 dB ve dne a 40 dB v noci. Když má zvuk čerpadla slyšitelný tón — bzučení nebo pískání — je noční limit ještě o pět decibelů přísnější.
Deset decibelů vnímá lidské ucho jako dvojnásobnou hlasitost. Rozdíl mezi tichým a hlučným čerpadlem v katalogu tak není kosmetický. U souseda může rozhodnout o tom, jestli limit splníte s rezervou, nebo vůbec. Jak se hluk u souseda počítá a jak čerpadlo umístit, jsme podrobně rozebrali v článku Hluk tepelného čerpadla.
Jak jsme tepelná čerpadla srovnávali
Do srovnání jsme zařadili 18 monobloků vzduch-voda o výkonu zhruba 7–11 kW, tedy velikost pro běžný rodinný dům. Všechny používají přírodní chladivo R290 (propan), které je dnes standardem nové generace. Vybírali jsme čerpadla, se kterými se u rodinných domů v praxi setkáváme nejčastěji.
Data pocházejí výhradně z oficiálních podkladů: technických listů a produktových stránek výrobců, energetických štítků a certifikátů Heat Pump Keymark. U každého čerpadla jsme sledovali tři hodnoty — a právě v nich je první háček.
Tři čísla v katalogu a proč je nejde srovnat
Když výrobce napíše „42 dB“, může tím myslet tři úplně různé věci.
| Údaj v katalogu | Co doopravdy říká |
|---|---|
| Akustický výkon (LWA, ErP) | kolik hluku jednotka vydává při mírném počasí, obvykle +7 °C venku. Měří se podle normy EN 12102 a nezávisí na vzdálenosti. |
| Maximální akustický výkon | hluk při plném výkonu — tedy v mrazu, kdy dům potřebuje nejvíc tepla. |
| Akustický tlak „ve 3 metrech“ | kolik hluku dorazí do určité vzdálenosti. Často v nočním režimu a za ideálních podmínek. |
Navíc každý výrobce měří první hodnotu v trochu jiném bodě. Někdo při topné vodě 55 °C, jiný při 35 °C, část výrobců bod vůbec neuvádí. Údaj „27 dB ve 3 metrech“ jednoho výrobce a „35 dB ve 4 metrech“ jiného mohou být oba pravdivé, a přesto nic nevypovídají o tom, které čerpadlo je tišší.
Srovnávat se proto dá jen akustický výkon — a jak uvidíte, ani to nestačí.
Co ukázaly nezávislé testy hlučnosti tepelných čerpadel
Nezávislých měření je překvapivě málo. Výrobci své hodnoty deklarují sami a spotřebitelské organizace výsledky většinou zpoplatňují.
Stiftung Warentest v říjnu 2025 změřil pět monobloků s chladivem R290 — Alpha-Innotec Hybrox, Mitsubishi Ecodan, Stiebel Eltron WPL-A, Vaillant aroTHERM plus a Viessmann Vitocal 250-A. Jednotky běžely v klimatické komoře při −7 °C a mikrofony stály 80 centimetrů od nich. Hlučnost dostala hodnocení od „dobře“ po „dostatečně“; známky jednotlivých modelů jsou v placené části testu. Celkově test vyhrál Viessmann Vitocal 250-A se známkou „dobře“ (2,0) — stejně jako v předchozím testu z roku 2023. Hlučnost je ale jen jedna z několika hodnocených vlastností.
dTest v roce 2023 ohodnotil Viessmann Vitocal 250-A celkově jako „velmi dobrý“ (83 %). Nizozemský Consumentenbond, který měří při +7 i −7 °C, zjistil jednu nepříjemnou věc: tichý noční režim nebyl vždy skutečně tišší.
Nejcennější data má švýcarská akreditovaná zkušebna WPZ Buchs, která akustický výkon měří sama. V jejím seznamu z roku 2026 patří k nejtišším čerpadla rakouských výrobců — a jedno z nich se objeví i v našem verdiktu.

Hlučnost tepelného čerpadla v mrazu: kde se katalogy rozcházejí s realitou
Hodnota na energetickém štítku platí pro +7 °C. To je teplota, při které čerpadlo jede na zlomek výkonu a sousedé mají zavřená okna kvůli počasí, ne kvůli hluku.
V lednové noci je situace jiná. Dům potřebuje nejvíc tepla, kompresor a ventilátor běží naplno a hluk stoupá k maximální hodnotě. Tam, kde ji výrobci uvádějí, jsme narazili na zajímavou věc: osm z deseti čerpadel se v maximu sejde v úzkém pásmu 57–60 dB(A). Rozdíl patnácti decibelů, který vypadá v katalogu dramaticky, se v mrazu smrskne na pár decibelů.
Dvě čerpadla z tohoto pásma výrazně vybočují. A jedno z nich má na štítku úplně obyčejné číslo.
Noční režim: kolik opravdu ubere
Většina výrobců nabízí tichý noční režim, který omezí otáčky kompresoru a ventilátoru. Podle technických listů ubere oproti maximu zhruba 7–11 dB(A), u některých modelů i víc. Má to ale cenu: čerpadlo v něm má nižší výkon. Když je navržené na hraně, v mrazu noční režim nestačí, čerpadlo ho opustí nebo začne dotápět elektrickou spirálou.
Proto platí jednoduché pravidlo: tiché čerpadlo je správně dimenzované čerpadlo. Jednotka navržená z tepelné ztráty domu jede většinu zimy na částečný výkon. Poddimenzovaná jede naplno — a pak je slyšet každá.
Srovnání hlučnosti tepelných čerpadel 2026: kompletní tabulka
Čerpadla jsou seřazena abecedně. Hodnoty jsou akustický výkon venkovní jednotky v dB(A) podle údajů výrobce.
| Čerpadlo (velikost) | Štítek (ErP) | Bod měření | Maximum | Noční režim |
|---|---|---|---|---|
| ACOND PRO-N | 48,4 | +7 °C / 55 °C | — | — |
| Alpha-Innotec Hybrox 11 | 49 | neuveden | 60 | 52 |
| Bosch Compress 5800i AW 7 | 42 | neuveden | 57,7 | 43,8–50 |
| Buderus Logatherm WLW186i AR 10 | 42 | neuveden | 58,3 | 48,7 |
| CTC EcoAir 708M | 46 | +7 °C / 35 °C | — | — |
| Daikin Altherma 4 H 8 | 45* | +7 °C / 47–55 °C | — | — |
| Heliotherm Comfort Compact R290 SNT10L | 44 | +7 °C / 55 °C | 50 | — |
| Hoval Belaria pro 8 | 46 | neuveden | 55 | — |
| LG Therma V R290 9 | 50 | certifikát Keymark | — | 48 |
| Mitsubishi Ecodan PUZ-WZ80VAA | 58 | +7 °C / 55 °C | — | — |
| NIBE S2125-8 | 49 | +7 °C / 45 °C | — | — |
| Panasonic Aquarea L 9 | 54 | částečný výkon | — | — |
| Samsung EHS Mono R290 8 | 59 | energetický štítek | — | — |
| Stiebel Eltron WPL-A 07.2 Plus HK | 43 | neuveden | 57 | 47 |
| Vaillant aroTHERM plus VWL 75/8.1 | 46,8 | +7 °C / 55 °C | 57,4 | 46,2 |
| Viessmann Vitocal 150-A 08 | 51 | +7 °C / 55 °C | 59 | 52 |
| Viessmann Vitocal 250-A 08 | 48 | +7 °C / 55 °C | 57 | 49 |
| Wolf CHA-07 | 52 | neuveden | 58 | 49 |
„—“ znamená, že výrobce hodnotu nezveřejňuje. * Daikin uvádí na stejné stránce také rozpětí 50–54 dB(A). Všechna čerpadla jsou hluboko pod limitem EU, který pro venkovní jednotku 6–12 kW připouští až 70 dB(A).
Nejtišší tepelné čerpadlo 2026: verdikt
Odpověď na otázku „které čerpadlo je nejtišší“ záleží na tom, kdy se ptáte. Nejlépe to ukáže srovnání štítku a maxima u stejných strojů:
| Čerpadlo | Na štítku (+7 °C) | Maximum (mráz) | Nárůst |
|---|---|---|---|
| Bosch Compress 5800i AW 7 | 42 | 57,7 | +15,7 dB |
| Buderus WLW186i AR 10 | 42 | 58,3 | +16,3 dB |
| Vaillant aroTHERM plus 75/8.1 | 46,8 | 57,4 | +10,6 dB |
| Viessmann Vitocal 250-A 08 | 48 | 57 | +9 dB |
| Hoval Belaria pro 8 | 46 | 55 | +9 dB |
| Heliotherm Comfort Compact R290 | 44 | 50 | +6 dB |
Čerpadla s nejlepším štítkem v mrazu přidají nejvíc — kolem 16 dB — a dorovnají se ostatním. Nejsou hlučnější než konkurence, jen ztratí náskok, kterým se chlubí katalog. Jde o maximální hodnoty deklarované výrobci, ne o vlastní měření v zimě.
Nejtišší v mrazu: Heliotherm Comfort Compact R290. Na štítku má 44 dB(A), ale hlavně jeho maximum je jen 50 dB(A) — o 7 až 10 decibelů méně než většina konkurence. Nízký akustický výkon potvrzuje i nezávislá švýcarská zkušebna WPZ, která u menšího modelu téže řady naměřila 43,7 dB(A). Druhé nejnižší maximum má Hoval Belaria pro (55 dB(A)). Pro představu: jednotka s maximem 50 dB(A) u zdi domu osm metrů od souseda dá v mrazu kolem 27 dB, jednotka s 58 dB(A) kolem 35 dB.
Nejnižší číslo na štítku: Bosch Compress 5800i AW a Buderus WLW186i (42 dB(A)). Obě značky patří do skupiny Bosch a obě mají výborný štítek i nízký noční režim. Jejich maximum je ale 58 dB(A) — v mrazu tedy hrají ve stejné lize jako ostatní. Podobně Stiebel Eltron WPL-A Plus HK (43, maximum 57).
Nejpoctivěji zdokumentované: Vaillant aroTHERM plus VWL 75/8.1. Uvádí přesný bod měření, noční režim i maximum (46,8 / 46,2 / 57,4). Takhle by měl vypadat každý technický list.
Viessmann Vitocal 250-A, který montujeme nejčastěji, má štítek 48 a maximum 57 dB(A) — v mrazu tedy na úrovni Bosche nebo Vaillantu.
A hlavní poučení? Mezi nejtiššími čerpadly rozhodují v lednové noci jednotky decibelů. Umístění jednotky, správná velikost a nastavení dokážou ubrat nebo přidat víc. Nejtišší čerpadlo z katalogu postavené do rohu pod okno souseda bude hlučnější než průměrné čerpadlo na správném místě.
Jak vybrat tiché tepelné čerpadlo: postup, který používáme
Z celého srovnání plyne, že ticho se nekupuje v katalogu, ale navrhuje. U každého domu proto postupujeme stejně:
- Spočítáme tepelnou ztrátu a podle ní zvolíme výkon. Správně dimenzované čerpadlo jede většinu zimy na částečný výkon — a tiše.
- Posuzujeme maximum, ne jen štítek. Pro lednovou noc je důležitější hodnota při plném výkonu.
- Vybereme vhodné místo — ventilátorem od sousedů, mimo kouty a mimo okna ložnic.
- Nastavíme regulaci: topnou křivku, noční režim a ohřev vody mimo noční hodiny.
- Hlídáme stav v servisu. Uvolněné uložení nebo zanesený výparník umí z tichého čerpadla po pár letech udělat hlučné.
Časté dotazy
Jaké je nejtišší tepelné čerpadlo vzduch-voda?
Záleží na provozu. Nejnižší maximální hlučnost v mrazu má podle údajů výrobců Heliotherm Comfort Compact R290 (50 dB(A)), následovaný Hoval Belaria pro (55 dB(A)). Nejnižší hodnotu na energetickém štítku mají Bosch Compress 5800i AW a Buderus WLW186i (42 dB(A)), jejich maximum je ale kolem 58 dB(A).
Kolik decibelů má tiché tepelné čerpadlo?
Aktuální monobloky s chladivem R290 mají na energetickém štítku akustický výkon zhruba 42–52 dB(A), při plném výkonu v mrazu většinou 57–60 dB(A). Nejtišší modely mají maximum 50–55 dB(A).
Proč nejde srovnávat údaj dB ve 3 metrech?
Protože jde o akustický tlak v určité vzdálenosti a každý výrobce ho uvádí za jiných podmínek: v nočním režimu, s jednotkou volně nebo u zdi. Srovnávat se dá jen akustický výkon LWA podle normy EN 12102, ideálně ve stejném provozním bodě, a k tomu maximální hodnota.
Jsou tepelná čerpadla v mrazu hlučnější?
Ano. Na energetickém štítku je hlučnost při +7 °C, kdy čerpadlo jede na částečný výkon. V mrazu běží kompresor i ventilátor naplno a hluk stoupá k maximu, podle typu o 6–16 dB(A) víc než na štítku.
Testoval někdo hlučnost tepelných čerpadel nezávisle?
Ano. Stiftung Warentest v roce 2025 změřil pět monobloků R290 (Alpha-Innotec, Mitsubishi, Stiebel Eltron, Vaillant, Viessmann) při −7 °C a hlučnost hodnotil dobře až dostatečně; celkově test vyhrál Viessmann Vitocal 250-A se známkou 2,0. Švýcarská zkušebna WPZ Buchs zveřejňuje akreditovaně změřený akustický výkon. dTest v roce 2023 hodnotil Viessmann Vitocal 250-A jako velmi dobrý.
Zdroje a metodika
Hodnoty akustického výkonu pocházejí z technických listů a produktových stránek výrobců, energetických štítků a certifikátů Heat Pump Keymark platných k říjnu 2026 (u Viessmannu datový list 9/2025; starší verze z roku 2023 uváděla o 1–5 dB vyšší hodnoty). Výsledky testů: Stiftung Warentest 10/2025, dTest 2023, zkušebna WPZ Buchs (seznam výsledků 5/2026), Consumentenbond. Limity: nařízení Komise (EU) č. 813/2013 a nařízení vlády č. 272/2011 Sb. Hluk u souseda je orientační výpočet pro jednotku u zdi v otevřeném prostoru. Výrobci technické listy průběžně mění — před nákupem ověřte hodnotu pro konkrétní model a velikost.
Autor: Dalibor Boehm, návrh a koncept technologií, Fresh Technology · Aktualizováno